Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mistrovství dobrmanů dle IPO 3 - 18.10. 2008

20. 10. 2008

Na toto mistrovství jsem přihlásila Dortíka a Dafinku.

V pátek probíhal oficiální trénink a losování startovních čísel. V sobotu od 7 hodin ráno probíhal vlastní závod.

Páteční trénink jsme apsolvovali jen ve zkrácené verzi, aby nám vydrželi síly na sobotní velkou akci. Celkem v kategorii IPO 3 bylo přihlášeno 11 dobrmanů. V kategorii IPO 1 jich bylo přihlášeno 6.

Já jsem si vylosovala startovní číslo 3 pro Dortíka a 7 pro Dafinku. To pro mě znamenalo odjíždět na stopy hned ráno a vlastně tam setrvat velmi dlouho. Na poslušnost šel Dortík po 12 hodině a na obranu v půl druhé. Ve dvě začínala poslušnost Dafné a po 15 hodině následovala obrana.

Sobotní ráno bylo ve znamení přízemních mrazíků a mlhy. Příjezd na stopy se trochu opozdil a první skupina nastupovala k losování s malým zpožděním. Já jsem si vylosovala jak jinak než první stopu. I přes to, že byly stopy na velice hezkém terénu - pastviny - byl takový mráz, že celá louka byla pokrytá jinovatkou v takové míře, že nebylo vidět šlápoty. ( Jak by se mnozí mohli domnívat). První úsek vedl pro mě bohužel zpátky k autům ( po příjezdu jsme parkovali na kraji louky) a bohužel byl Dortík příliš zvědavý co se tam děje, než aby se věnoval své práci. Na prvním úseku proto měl největší bodovou ztrátu a hlavně neoznačený první předmět. Ostatní průběh stopy už byl v jeho duchu. Bohužel celkové hodnocení 64 bodů nám na zadání zkoušky nestačilo.

Dafné měla vypracovávat stopu ve druhé skupině. I přesto, že jsem nechala vylosovat ostatní, opět na mě zbyla první stopa. Ale protože už přeci jenom delší dobu svítilo slunce, jinovatka na louce roztála a o tom, že by bylo něco vidět, jsem si mohla nechat jen zdát. Dafne vyrazila po stopě velmi přesně a soustředěně. První předmět označila bezchybně, první lom s drobným ověřením, druhý předmět bezchybně, druhý lom bohužel přešla a chvíli jí trvalo než se našla, třetí lom také trochu přešla a ověřila, čtvrtý lom byl jen o pár centimetrů a poslední předmět bezchybně. Rovné úseky bezchybné. Celkové hodnocení 84 bodů  bylo pro nás příjemné po prvotním neúspěchu.

Na poslušnosti jsme nastupovali když už svítilo sluníčko naplno. Dortík předvedl svůj veselý projev, bohužel ty jeho skopičiny nás stály spoustu zbytečných bodů. Celkové hodnocení 78 bodů.

Na obrany se Dortík moc těšil. Bohužel neoběhl druhou maketu a ztratil orientaci. Nakonec se mi přeci jen podařilo ho trochu srovnat a oběhl zbytek maket. Celkové hodnocní obrany bylo pro nás potěšující. Pan rozhodčí sice vytkl Dortíkovi, že nemá úplně plné zákusy, ale na druhou stranu vyzvedl jeho chuť, razanci a dychtivost zákroku. Jeho protiútok byl hodnoce známkou výborně. Celkové hodnocení 85 bodů bylo pro nás pěkné.

Dafinka šla na poslušnost až odpoledne. Celodenní sluníčko pražící do auta jí přeci jenom trochu vzalo energie. Projevilo se to zejména na ovladatelnosti, která byla v jejím podání opravdu špatná. Umí to mnohem lépe. Jinak to byla Dafinky obvyklá poslušnost. Celkové hodnocení 85 bodů bylo spravedlivé.

Na obranu jsem šla s velmi rozpačitými pocity. Vím, že Dafné umí výborné obrany, ale přeci jenom se může stát cokoliv. Daf oběhla výborně všechny makety, bohužel jí byly hodnoceny s bodovou ztrátou. Pak již následovala její obvyklá rychlá, přesná, razantní a přesto poslušná obrana. Dafinka předvedla nádherný zákrok na protiútoku s dozatím největší razancí. Krátké zaváhání při pouštění mě sice trochu vyděsilo, ale byl to jen mžik. Celkově 95 bodů bylo výborné.

A celkové pořadí -

Dortík 64 - 78 - 85 bodů - celkem 227 bodů a 7. místo

Dafné 84 - 85 - 95 bodů - celkem 264 bodů a 2. místo

Dafinka splnila zkoušku IPO 3, Dortik bohužel ne na stopě.

A na závěr bych chtěla jenom říct, že jsem byla velmi šťastna, že oba moji psi předveli rychlé a razantní obrany, že ani jeden mi neudělal ostudu a upřímě - někdo musí být poslední. Jsem nesmírně ráda, že mám Dafinku - tu báječnou, skvělou a vůbec jedinečnou fenečku, která i přes handicap falešné březosti a úrazu na hrudníku  předvedla tento báječný a skvělý výkon. Pro mne vždy byla, je a zůstane jedničkou. A pokud si někdo myslí něco jiného - ať, ale ať si to nechá pro sebe.

Ještě jednou děkuji Dafinko i Dortíku.

PS. Na úplná závěr bych neměla zapomenou vyjádřit pochvalu nad organizátory této akce, protože kdo to nazažil neumí si představit jak obtížné je uspořádat takovýto závod ať už je to hledání terénu na stopy, dostatek kladečů, pomocníků, občerstvení aj. Můj dík patří i pánům figurantům, kteří předveli velmi korektní obrany a v neposlední řadě rozhodčím, protože je velmi obtížné stát na té druhé straně a rozhodovat, přijmout tu zodpovědnost, kdy jejich rozhodnutí může v nepatrné chvíli změnit a ovlivnit celý průběh závodu.

JM

Výsledková listina

Mistrovství ČR ve výkonu dobrmanů podle IPO 3         

jméno psa                   jméno psovoda             SPOCpořadí
Agbar z Hříběcích horJelínek Jiří9892822721.
Dafné GumbyMikulecká Jaroslava8485952642
Ir Gold MičerKosař Milan8481982633
Aphrodite NightwishPalátová Jana8183932574
ÁSara Nigre 14th MeidianKlvaňová Marie9075872525.
Efrita Brynal GoldDočekal František7883772386
Dixon GumbyMikulecká Jaroslava6478852277
Jury Gold MičerKubec Josef7058842128
Janina Gold MičerJanáček Jaroslav949201869
Back HankybarChvátal Michal23657316110
Enita Laguna NovaAronová Martina6485014911
Kategorie IPO 1
Eman JumperOkáník Josef9478902621
Edgar Passo DobleKuthan Milan8786702432
Iris z DanovaGutter Alfred8153822163
Kasandra Halit PašaStaropražská Hana18710894
Felicita Passo DobleBrtníková Martna64064disk.
Fráze ZkanapeDvořák Milan404disk.